دوربین HD یا Full HD کدام را باید انتخاب کرد؟ در این مقاله قصد داریم  شما همراهان عزیز آرتاگستر را با این دو مفهوم پر کاربرد صنعت نظارت تصویری و دوربین مدار بسته آشنا کنیم. از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.
کیفیت پخش در سیستم های تصویری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کیفیت تصویر HD و FULL HD از جمله اصطلاحات رایج تری هستند که حتما به گوشتان خورده است در این مقاله قصد داریم به تفاوت های میان این دو بپردازیم.

دوربین مدار بسته HD
دوربین مدار بسته HD مخفف واژه لاتین High Defenition می باشد و در حوزه مدار بسته به دوربین ۷۲۰ نیز معروف است. در واقع این دوربین دارای رزولوشن تصویر ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است که به اختصار ۷۲۰ نامیده می شود. رزولوشن این دوربین معادل یک مگا پیکسل است این وضوح تصویر به عنوان یک استاندارد در تصویر برداری دوربین های مدار بسته شناخته می شود و تصاویر HD پس از ضبط بر روی هارد دیسک NVR از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و کاربران می توانند با زوم روی این تصاویر نقاط هدف را به وضح مناسبی مشاهده کنند. به علاوه پهنای باند و حجم تصویر ضبط شده دوربین ۷۲۰ نیز نسبت به رزولوشن های بالاتر بسیار بهینه تر است از این رو این سری از دوربین ها نزد کاربران از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد.

فرمت های HD در اسکن های مختلف:
720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned
1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned
1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned

تفاوت بین دوربین مدار بسته HD آنالوگ و دوربین مدار بسته HD تحت شبکه یا IP
محصولات موجود در بازار برای دوربین مداربسته بسیار متنوع هستند و اگر کسی قصد خرید دوربین مدار بسته HD را داشته باشد، ممکن است با مشاهده گستردگی این محصولات، دچار سر درگمی شود. از این رو ما تفاوت های دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه، با تکنولوژی HD را شرح می دهیم.

دوربین مدار بسته HD آنالوگ

دوربین مدار بسته آنالوگ به مدت ۳۰سال است که به عنوان سیستم نظارتی ساختمان ها کاربرد دارد. صنعت نظارتی مدرن به سمت دوربین های مدار بسته IP کشیده شده است، ولی در این میان برخی از کاربرها هنوز از دوربین مداربسته آنالوگ برای ساختمان خود استفاده می کنند. اگر شما کسی هستید که از دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می کند و می خواهد تصاویری با کیفیت HD داشته باشد، باید دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت HD را به کار بگیرید. در دوربین های مدار بسته آنالوگ معمولی برای نشان دادن کیفیت تصویر از TVL استفاده می شود. در دوربین های مدار بسته آنالوگ با کیفیت HD ، رزولوشن تصویر با واحد پیکسل بیان می شود. بیشترین کیفیت تصویر HD که یک دوربین مدار بسته آنالوگ می تواند داشته باشد، ۲ مگا پیکسل است. مزیت دوربین مدار بسته آنالوگ با کیفیت HD در مقابل دوربین مدار بسته IP با کیفیت HD، در هزینه کمتر و تنظیمات آسان تر است.

دوربین مدار بسته HD تحت شبکه
سیستم نظارتی تحت شبکه یا IP جدیدترین تکنولوژی در دوربین های مدار بسته است و در طی چند سال گذشته، محبوبیت فراوانی به دست آورده است. این دوربین های مدار بسته، از طریق شبکه اینترنت، تصاویر و اطلاعات را ارسال می کنند. این ویژگی باعث انعطاف پذیری بیشتر این دوربین ها در نصب و کارایی شده است. دوربین های مداربسته تحت شبکه HD از نظر تئوری محدودیتی در رزولوشن تصویر ندارند اما معمولا این دوربین ها تا ۱۲ مگاپیکسل تولید می شوند و دوربین های مداربسته IP تا کیفیت ۵ مگاپیکسل در بازار به راحتی قابل تهیه می باشند. از مزایای این سیستم ها می توان به وابستگی کمتر به کابل و پریز برق اشاره کرد که باعث نصب آسان تر آن ها می شود. هزینه این دوربین ها از دوربین مداربسته آنالوگ بیشتر است.

دوربین مدار بسته Full HD

با پیشرفت تکنولوژی تولیدکنندگان دوربین های Full HD را روانه بازار کردند.
دوربین Full HD یا دوربین ۱۰۸۰ در واقع دوربین مدار بسته ای با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل می باشد و کیفیت آن معادل دو مگا پیکسل است ( دو برابر رزولوشن دوربین HD ) کیفیت تصویر این دوربین از دوربین ۷۲۰ بیشتر بوده و پهنای باند و میزان هارد دیسک اشغال شده آنها نیز بیشتر از حالت ۷۲۰ می باشد. معمولا برای تصویر برداری در محیط هایی که میدان دید و جزئیات بیشتری مدنظر کاربران است این دوربین یک پیشنهاد خوب به حساب می آید.

تفاوت دوربین مداربسته HD و Full HD
  • کیفیت تصویر
  • پهنای باند و فضای ذخیره سازی
  • قیمت
کیفیت تصویر
مهم ترین تفاوت میان دوربین های HD و FULL HD وضوح تصویر یا همان رزولوشنی است که در تصاویر آنها نمایان می شود.  کیفیت تصویر دوربین هایی با رزولوشن 1080 بسیار بهتر از دوربین های 720 است، به همین دلیل توصیه می شود برای مکان هایی که مسائل امنیتی و نظارت تصویری در آنها از حساسیت بالایی برخوردارند و مشاهده جزئیات تصویر نیز با اهمیت است از دوربین های FULL HD استفاده شود.
پهنای باند دوربین مدار بسته
دوربین ۱۰۸۰ به دلیل اینکه از کیفیت بالاتری برخوردار است دارای پهنای باند بیشتری نیز می باشد از این رو برای ضبط تصاویر این سری از دوربین ها بر روی NVR میزان پهنای باند بیشتری اشغال می شود. در پروژه هایی که تعداد دوربین های ۱۰۸۰ زیادتر از حد معمول است باید از NVR های قدرتمند تر با پهنای باند بیشتر استفاده کرد.
قیمت دوربین مدار بسته
یکی از مهمترین تفاوت های بین دوربین ۱۰۸۰ و دوربین ۷۲۰ را می توان قیمت آن عنوان کرد ، قیمت دوربین Full HD نسبت به دوربین HD بالاتر است از این رو شاید مشتریان تمایل چندانی به استفاده از این دوربین ها در پروژه های خود نداشته باشند. علاوه بر آن هنگام استفاده از دوربین های ۱۰۸۰ باید از NVR های قدرتمند تر استفاده کنیم که این موضوع نیز باعث افزایش قیمت پروژه می شود. همچنین برای نمایش تصاویر نیز باید از مانیتور و تلویزون هایی که Full HD هستند استفاده کرد همه اینها خود به خود منجر به افزایش قیمت تمام شده پروژه دوربین مدار بسته با استفاده از دوربین های ۱۰۸۰ نسبت به دوربین های ۷۲۰ خواهد شد از این رو این موضوع شاید برای مشتریان جذاب نباشد.