پورت فورواردینگ
احتمالا در شبکه داخلی یا همان local خودمون یک سری منابع داریم که لازم هست از بیرون شبکه داخلی خودمون بهش دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم از منابع موجود در داخل شبکه استفاده کنیم. در این آموزش آرتاگستر  قصد دارد نحوه  فوروارد کردن port در شبکه با استفاده از روتر میکروتیک را آموزش دهد
همانطور که میدانید موقع راه اندازی یک شبکه ما از IP های Private استفاده می کنیم که این نوع IP های در دنیای شبکه اینترنت قابل دسترسی نیستن ولی برای اینکه بتوانیم از همه جا به شبکه و منابع شبکه خودمون ارتباط داشته باشیم  باید از یک IP Public (خیلی از IT کارا برای اصطلاحات public , private از کلمه های valid , invalid استفاده میکنن که این درست نمی باشد ) استفاده کنیم.
IP Public یک ادرس IP هست که ما میتوانیم از ISP که اینترنت گرفته ایم درخواست بکنیم و این IP Public منحصر ما در دنیای اینترنت خواهد بود و از همه جا قابل Route هست .

عمل Port Forwarding
1) برای روش این کار طبق تصویر زیر از مسیر ip > firewall وارد قسمت سربرگ NAT شده و برای اضافه کردن یک رول نشانه + یا همان add را می زینیم.

نکته : قسمت های Protocol ، Dst port و In interface با توجه به نیاز شما متغییر است.


2)سپس وارد سربرگ Action شده و در فیلد اول گزینه dst-nat را انتخاب و با این انتخاب تو فیلد پایینی برای ما اضافه شده و در قسمت To Address ادرس داخلی یا private اون سروری که میخواهیم بهش remote desktop بزنیم را نوشته و در قسمت To Port باز شماره پورت برنامه را تکرا میکنیم و با زدن OK رول ما اضافه شده و بعد از این از هر جایی خارج از شبکه با استفاده از برنامه Remote Desktop اون IP Public خودمون را بنویسم میتوانیم به سرور شبکه خودمون ریموت بشویم .
به این ترتیب عملیات Port Forwarding در میکروتیک انجام و درخواست ها به پورت مشخص شده ارسال می شود.
در صورت تمایل برای راه اندازی Port Forwarding در Terminal از دستورات زیر استفاده می نماییم و فقط کافی است مقادیر مورد نظر طبق شبکه خودتان تغییر داده شود.
/ip firewall nat

add action=dst-nat chain=dstnat disabled=no dst-port=3999 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.1.200 to-ports=3999